دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تجربی لومینسانس حاصل از باریکه یونی

تکه ای از متن پایان نامه :

گرمایی به تراز صفر ارتعاشی T1 می‌رسد. در اینجا مولکول به دام می‌افتد. زیرا بر اساس قواعد انتخاب، انتقال T→S ممنوع می باشد، لذا مولکول نمی‌تواند با نشر نور از T1 به S0 برود. زیرا برهمکنش مولکول با شبکه، انرژی کافی ایجاد نمی‌کند، پس مولکول نمی‌تواند دوباره از T1 به S1 برگردد. از طرفی زیرا برهمکنش با پیرامونش انرژی کافی ندارد، نمی‌تواند بدین ترتیب سرد شده و از T1 به S0 برود. پس عامل‌ها، طول عمر T1 به طور معمول قابل توجه می باشد. به هر حال انتقال T1→S0 ممنوعیت مطلق ندارد، اما این فرایند به کندی صورت می‌گیرد. به همین دلیل نشر فسفرسانس حتی بعد از قطع منبع تحریک، ادامه می‌یابد. از طرفی زیرا انرژی T1 کمتر از S1 می باشد، لذا نشر فسفرسانس طول موج بلندتری نسبت به نشر فلورسانس دارد. این دو مورد اخیر، تفاوت عمده فسفرسانس و فلورسانس می‌باشند. همان طور که گفته گردید، در این حالت گذار به حالت پایه ممنوع و آهنگ گسیل کوتاه می‌باشد (1 تا 3-10 بر ثانیه)، پس زمان عمر فسفرسانس معمولاً در حد میلی ثانیه تا ثانیه می باشد.

در مقایسه با مولکول‌های آروماتیک آلی، اتم‌ها در فاز چگال به طور کلی غیر فلورسانس هستند. یک استثنای قابل توجه در این گروه، لانتانیدها هستند. به عنوان مثال می‌توان فلورسانس ناشی از یون‌های اروپیم و تریبیم که نتیجه انتقال الکترونی بین اوربیتال‌های f هستند را اظهار نمود. لانتانیدها دارای زمان پوهش طولانی بوده و به دلیل ضریب برانگیختگی کوچک دارای آهنگ گسیلی پایینی هستند [2].

2-5 لومینسانس ذره- القائی یا لومینسانس یونی

در بخش‌های قبل، کلیاتی پیرامون پدیده لومینسانس اظهار گردید. از طرفی در این کار پژوهشی از شتابدهنده واندوگراف و باریکه یونی (پروتون) برای ایجاد پدیده لومینسانس در بعضی از کانی‌های معدنی بهره گیری شده می باشد. به همین خاطر در ادامه به مطالعه لومینسانس یونی با در نظر داشتن کاربردهای آن در زمین‌شناسی و مطالعات کانی‌های پرداخته می­گردد.

الکترون از لایه‌های خارجی صورت می‌گیرد، احتمال گسیل گرمایی و … نیز هست، پس تنها در شرایط خاصی لومینسانس داریم که با مطالعه آن می­توان به ساختار عنصری نمونه دست پیدا نمود.

 مطالعه تجربی لومینسانس حاصل از باریکه یونی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد:مطالعه تجربی لومینسانس حاصل از باریکه یونی