برخی از نویسندگان معتقدند که «اولین جرایم رایانه ای در سال 1878 واقع شدند.زیرا شرکت بل تعداد زیادی پسر نوجوان را که قبلا در اداره تلگراف بعنوان تلگراف رسان کار می کردند را برای متصل کردن تماس های تلفنی و ارائه اطلاعات به مشتریان سرویس تلفن استخدام نمود.اما این بچه ها … از حلقه های هوشمندانه در صفحه سوئیچ های اتصال استفاده می کردند و به این وسیله تماس ها را قطع می کردند.و کارهایی از این قبیل انجام می دادند.

البته بايست گفت كه در بسياري موضوعات، كامپيوترها هيچ نقشي در ارتكاب جرايم به عهده ندارند بلكه محتوي دلايلي هستند كه وقوع جرم را به اثبات مي‌رساند. به عنوان مثال،‌ پيام الكترونيكي آشكار شده ميان رئيس جمهور سابق آمريكا، بيل كلينتون و منشي وي، «مونيكا لوسينكي» مي توانست نشان دهد كه آنها روابطي با يكديگر داشته اندبر این اساس در بسیاری موارد، پيامهاي الكترونيكي هيچ نقشي در وقوع جرم به عهده ندارند و تنها دليل وقوع آن محسوب مي شوند.در حال حاضر توجه به جرم رایانه ای متمركز بر موارد خدشه زنندگان (حكرها)، ويروسها و جعل دیسكتاپ ها شده است. خطر خدشه زنندگان به ويژه در سال 1989 مشخص شد؛ زماني كه در تحقيقات جنايي در جمهوري فدرال آلمان، خدشه زنندگان آلماني ای را يافت كه با استفاده از شبكه هاي بين المللي داده ها توانسته بودند به اطلاعات خارج از آلمان يعني آمريكا و انگلستان و سيستم هاي كامپيوتري خارجي ديگر دست يافته و اين اطلاعات را به سرويس امنيتي روسيه KGB بفروشد. در همان زمان (نوامبر 1988) خطر ويروسها آشكار شد. امروزه فعاليتهاي فراملي مجرمان در خصوص جرم كامپيوتري ابعاد جديدي يافته و فعاليت هاي سازمانهاي بين المللي از اين رهگذر موجه به نظر مي‌رسد فعاليتهايي نظير سازمان همكاريهاي اقتصادي و توسعه شوراي اروپايي. در سال 1990 اين كوشش هاي بين المللي براي اولين بار موجب گردهمايي مشترك شوراي اروپا و جوامع اروپايي در لوكزامبورگ شده و سيزدهمين كنگره بين المللي حقوق تطبيقي در مونترال و سمپوزيوم بين المللي براي جلوگيري و تعقيب جرم كامپيوتري و همچنين كنگره سازمان ملل در جلوگيري از جرم و درمان مجرمين در هاوانا اين مطلب مورد بررسي قرار گرفت 1

از جمله موضوعات مرتبط با ادله ديجيتال و الكترونيك، جرايم محيط سايبر و جرايم دنياي مجازي است.ادله ديجيتال ارتباط انكارناپذيري با پديده هاي مجرمانه محیط سایبر دارد.زیرا، اين جرايم را مي توان به عنوان منبع و ماخذ بوجود آمدن بحث ادله الكترونيك و ادله ديجيتال بشمار آورد.بنابراین، از آنجا که بخش عظیمی از منابع ادله دیجیتال در امور کیفری را جرایم سایبرنتیکی تشکیل می دهد،در این گفتاربه بررسی مفهوم و انواع این جرایم خواهیم پرداخت.

از اواسط دهه 90 ميلادي نسل جديدي از تكنولوژي رایانه ای (كه در واقع بايد آن را ماحصل تكنولوژي ارتباطي و اطلاعاتي ناميد) تجلي پيدا نمود؛ بدين توضيح كه رایانه ها در يك روند تكاملي بسيار سريع، به سيستمهاي رایانه ای متشكل از چندين سیستم كه قابليت ارتباط بين سيستم ها و شبكه هاي بين المللي را پيدا نموده‌اند، تبديل شده اند.رایانه ها بوسيله شبكه ها روز به روز ارتباط گسترده‌تري پيدا نموده و از طريق مخابرات و ماهواره، هرگونه دريافت، انتقال، صدور علائم، تصاوير، صداها، نوشته ها و نشانه ها را مقدور ساخته است. لذا با توجه به اين قابليت شگرف تكنولوژي ارتباطاتي، تحول عظيم در دنياي ارتباطات و عصر تكنولوژي اطلاعات (IT) بوجود آمده است كه از مشخصه هاي اين فن آوري جديد شكل گيري ارتباط بين افراد، ملل دنيا در يك فضاي مجازي و در محيط شبكه هاي بين المللي مي باشد كه به نوبه خود سهم به سزايي در تغيير شكل و كاركرد روابط اجتماعي دارد و به همان نسبت در تغيير الگوي ماهيت جرائم كلاسيك نيز تحول ايجاد نموده است.

در محيط سايبر افراد با هويتهاي غيرواقعي و تنها بر اساس تخيلات شخصي در محيط رسانه اي اينترنت حاضر مي شوند و در هر قالب و عنواني خود را معرفي و با ديگران ارتباط برقرار مي كنند. امروز در هر نقطه اي از دنيا با هر عنوان و شغلي و هر سليقه اي مي توانيد در قالب يك شخصيت و حتي مراجع (غير رسمي – رسمي) ظاهر شده و بعنوان مثال دوست يابي كنيد و يا تبادل افكار نماييد و يا حتي به معاملات تجاري كلان دست بزنيد. حضور پررنگ و بي شمار افراد مختلف و از قشرهاي گوناگون جامعه در شبكه هاي بين المللي (اينترنت) باعث شده است انواع جديدي از جرايم كامپيوتري وارد فرهنگ حقوق جزاء شود كه اين جرائم هم شامل جرائم كلاسيك و جرائم نسل اول كامپيوتري و هم يكسري جرائم بسيار جديد و منحصر به جرائم واقع شده در محيط سايبر ميشود كه مي توان به تطهير نامشروع پول كامپيوتري1، پورنوگرافي كودكان، خريد و فروش مواد مخدر2 اشاره نمود.

1- Cyber Laundering.

2- Cyber Drag.

لينک جزييات بيشتر و دانلود اين پايان نامه:

استناد پذیری ادله دیجیتالی در حقوق کیفری