به نظر می رسه مدیران گوگل شروع به جا به جایی مکان به شرکتای ساکن چین کردن.

این موج با مهاجرت هوگو بارها، معاون ارشد بخش اندروید گوگل شروع شد. اون الان همین سمت رو در بخش موبایل شرکت سازنده تلفنای همراه، شیائومی داره. بعد در ماه مه بایدو تونست اندرو ان جی، یکی از مدیران پروژه Brain رو جذب کنه. آخرین مورد هفته گذشته شرکت علی بابا مدیر بخش روابط سرمایه گذار گوگل، جین پنر رو به استخدام خود درآورد. هر سه تن این مدیران در سال گذشته گوگل رو به مقصد شرکتای رو به رشد چین ترک کردن.

اما به چه دلیل اینجور اتفاقی افتاد؟ یه شایعه هست که انگار بارها ممکنه گوگل رو به دلیل اختلافات اش با سرگی برین ترک کرده باشه. اما بارها گفت که از مدتها قبل واسه ترک گوگل و ملحق شدن به شیائومی برنامه ریزی کرده بود و دلیل رو پیش اومدن یه فرصت عجیب در زندگی اش گفت.

کلا ۳ دلیل واسه این جوری مهاجرتا هست: موقعیت مالی فوق العاده، قدرت سلطه جهانی و آزادی خلاقیت.

در این مطلب می خوایم این دلایل رو توضیح بدیم.

با سایت ما همراه باشین.

پول

الان سهام شرکتای چینی در امریکا با استقبال بسیاری روبرو شده و افراد زیادی به سرمایه گذاری در چین علاقه نشون دادن. چون که چین الان بیشتر از ۱.۳۵ میلیارد نفر جمعیت داره و یه پتانسیل بسیار بالا واسه فروش خوب اجناس در این کشور هست.

همین موضوع باعث شد پول خیلی از راه سرمایه گذاران روونه جیب شرکتای تکنولوژی چینی شه و از طرفی، چشم بادامیا هم به جذب نیروهای با تجربه امریکایی پرداختن.

مثلا بایدو رو در نظر بگیرین. این شرکت به عنوان گوگل چینی شناخته می شه و یکی از قدرتمندترین موتورهای جستجوگر در چینه که ۶۳ درصد بازار این کشور رو در اختیار داره. نمودار درآمدی این شرکت چینی در فصل گذشته به ۵۸.۵ درصد رشد رسیده که در مقایسه با ۲۲ درصد گوگل یه رقم فوق العاده س.

همین اتفاق واسه شیائومی هم اتفاق افتاده و این شرکت در سه ماهه دوم سال نسبت فروش سالای گذشته ۲۴۰ درصد رشد رو تجربه کرده. همین رشد باعث شد شیائومی ۱۴ درصد صنعت مخابراتی چین رو در اختیار خود بگیره.

سلطه جهانی

با اینجور رشد پشت سر هم و افزارش سرمایه گذاری، پتانسیل حضور شرکتای چینی در دیگه کشورها روز به روز بیشتر از قبل می شه. با این روال برنده های چینی مثل دیگه برنده ها هم جهانی می شه.

امکان بالقوه رشد در امریکا و دیگه کشورها واسه سرمایه گذاران وال استریت بسیار گول زننده س و شرکتای چینی از هر نظر واسه این موضوع آماده و امن هستن. پس سرمایه گذاری در شرکتای فناوری چینی یه بازی برد-برده.

الان بایدو که محبوب ترین موتور جستجوی چینه، به کشورای تایلند، مصرد و تازگیا به برزیل هم راه یافته. شیائومی و علی بابا هنوز موفق به حضور بین المللی نشده ان اما واسه این موضوع هم برنامه ریزی کردن.

نفوذ به جامعه امریکایی کمی سخته ولی به هر حال از موفقیت در بازار چین ساده تره. چون که دولت چین به طور زیادی شرکتای خارجی رو محدود می کنه. همونطور که در هفته ای که گذشت مقامات چینی آنتی ویروس سیمانتک رو از لیست خرید دولت حذف کردن. این حساسیت در برابر شرکتای خارجی با برملاسازی های ادوارد اسنودن، کارمند قبلی آژانس امنیت ملی امریکا شدیدتر شده و چین با احتیاط زیادی به شرکتای خارجی نگاه می کنه.

اما دلیل ساده تر بودن نفوذ به بازار امریکا به وسیله شرکتای چینی فرق در نگاه دولتا هستش. چون که این دوباره از اینجور حساسیتا و نگرانیا خبری نیس. ضمن اینکه چندین راه جور واجور واسه رشد در بازار امریکا هست. شرکت چینی علی بابا می خواد به زودی سهام خود رو در مرکز بورس نیویورک عرضه کنه و واسه فروش ۱۶ میلیارد دلاری برنامه ریزی کرده.

آزادی خلاقیت

این احتمال هست که مدیران قبلی گوگل از شغل قبلی خود خسته شده باشن.

بن جافی، یکی از شرکای شرکت سرمایه گذاری در بخش سخت افزار HAXLR8R در مصاحبه ای گفت: "هنوز که هنوزه بیشتر درآمدهای گوگل از جستجو و فروش تبلیغات بدست میاد. من با مدیران رده بالای زیادی صحبت کردم که در گوگل دارن کار می کنن. به جربزه میشه گفت به سختی می تونین کسی رو پیدا کنین که از شغل خود در اونجا راضی باشه."

ان جی، یکی از مدیران قبلی گوگل شاغل در بایدو در مصاحبه ای با ونچربیت گفت: "بهترین مکان واسه تجربه ماموریتای هیجان انگیز بایدوه."

به نظر می رسه شرکتای چینی استقلال بیشتری به مدیران خود میدن. مثل آزادی عمل در استخدام نیرو، تولید سریع تر اجناس و بودجه بالاتر. از همین نظر یه تجربه هیجان انگیزتری به . خیلی بعید نیس که بارها گوگل رو به خاطر همین ترک کرده باشه تا با آزادی عمل بیشتر به پیشرفت شیائومی کمک کنه. یا حتی امکان داره رفتن پنر به علی بابا با هدف جهانی کردن این شرکت باشه.

در این جوری جا به جایی جاها ممکنه احتمال پیشرفت بسیار زیادی باشه اما از طرف دیگه نا شناخته ها و چالشای زیادی هم در سر راه مهاجران هست که این موضوع می تونه واسه این جوری مدیران رده بالا جذابیت خاصی داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *