۱۱ جمله ای که در حین ترک یک شغل نباید بیان کرد

0 Comments

Dana Manciagli نویسنده کتابای موفق در مورد فرهنگ شغلی میگه: واسه هر کدوم از ما ممکنه وقتی فرا برسه که تصمیم بگیریم شغل خود رو ترک کنیم، در اینجور شرایطی بهتره جملاتی رو که به زبون میاریم با دقت زیادی انتخاب کنیم. فرقی نداره محل کار قبلی خود رو با خوشحالی ترک کرده باشین یا ناراحتی ولی همیشه بهتره پلای باقی مونده در پشت سر خود رو حفط کنین و از خراب کردنشون دوری کنین.

ایشون اضافه می کنه اون چیزی که واسه آگاهی رئیستان در مورد تصمیم خود به زبون میارید خیلی با اهمیته و چگونگی گفتار شما می تونه دلیل شه تا از پشتیبانی ایشون در این مورد بهره مند گردید، یا اونو به دشمن خود بدل کنین. خیلی از افراد در بین ترک شغل خود چیزایی رو میگن که بعداً از گفتن اونا پشیمون می گردن و بیشترً دلیل این مسئله ناراحتی یا عصبانیت فرد در لحظه، یا نگرانیش در مورد آینده س.

Manciagli ادامه میده در ترک کردن یه شغل دو سناریو هست، اولین حالت اون بدین صورت بوده که فرد کار جدید و بهتری پیدا کرده است، کارمندانی که به این شرایط دست پیدا میکنن در بیشتر مواقع جملاتی توهین آمیز رو به مدیران و مجموعه قبلی خود نسبت داده تا به اونا درس عبرتی بیاموزند. در وضعیت دوم فرد ممکنه شغل خود رو به این خاطر که شرایط نامناسبی داره ترک کنه و این اتفاق معمولاً در حالتی اتفاق می افته که اون هنوز فرصت شغلی دیگری رو به دست نیاورده، اینجور کارمندانی معمولاً احساس یه قربونی رو داشته و معمولاً رئیس خود رو عامل این وضعیت می دونن.

به هر حال نباید از یاد ببرین بهترین روش واسه ترک یه شغل به زبون آوردن جملاتی مثبت در بین بیرون رفتن از درب خروجیه، اینجور رفتاری ممکنه باعث شه در آینده یی نامعلوم دوبارهً و در صورت نیاز با شرایطی بهتر بتونین به مجموعه ای که قبل از این در اون مشغول بودین برگردین.

لین تیلور متخصص در مورد کار و کاسبی میگه واسه دوری از تخریب پلای باقی مونده در پشت سر خود، قبل اینکه عصبانیات یا ناراحتی تون رو بیان کنین کمی وقت گذاشته و افکار خود رو روی کاغذ نوشته شده کنین. در بین این افکار نکات مثبتی هم وجود دارن که شما رو متوجه خیلی بد نبودن آینده پیش رو می کنن، مسائل مثبت رو واسه خود پر رنگ کرده و تلاش کنین موارد منفی رو به فراموشی بسپارین.

ایشون اضافه می کنه درست لحظه ای که شما تصمیم خود رو اعلام میکنین ممکنه مدیرتون دچار شوک یا رد گشته و بدون این دست اون دست کردن وضعیتی دفاعی به خود گیرد. تیلور میگه در این شرایط باید بر احساسات خود مسلط بوده و تلاش کنین شرایط رو کنترل کنین، دعوا و تخریب رابطه کاری که در طول چندین سال فعالیت بوجود اومده به نفع هیچکی نیس.

و اما در ادامه مطلب به ۱۱ جمله و رفتاری می پردازیم که شما در بین ترک شغل خود هیچوقت نباید اونا رو بگید.

۱- همین امروز از اینجا میرم

هیچوقت یهو و بدون اینکه بازه وقتی رو واسه جایگزینی خود در محل کار فعلیتون ارائه کنین، تصمیم به ترک شغل نگیرید. تیلور میگه اگه وقتی بیشتر از دو هفته واسه اینجور مسئله یی در نظر بگیرین این فرصت رو محیا کردین تا شرکتی که در اون فعالیت داشتین به آسونی با شرایط جدید وفق پیدا کنه و پس به رابطه شما با اونا هیچ خدشه ای وارد نمیشه.

۲- اینجا بدترین شرکتی بوده که واسه اون کار کردم

قبل از هر چیز نباید از یاد ببرین که توهین کردن واسه شما هیچ نتیجه ای نداره و به زبون آوردن اینجور جمله ای تنها دلیل می شه کدورتی ابدی بین شما و مدیران پیشنتان شکل بگیره، چیزی که شاید در آینده خیلی وقتا نسبت به اون احساس پشیمونی کنین.

۳- هیچکی اینجا خوشحال نیس

هیچوقت تلاش نکنین بقیه رو راضی کنین که با رفتن شما کشتی اونا غرق می شه. حتی اگه این مسئله صحت داشته و شرکتی زیادتر از اندازه به شما متکی گشته باشه اینجور رفتاری مناسب و عقلانی نیس، مسائل آینده اون شرکت دیگه به شما در رابطه نیستن.

۴- بقیه در حال ترفیع گرفتن هستن و من جایی واسه پیشرفت ندارم پس از اینجا میرم

این جمله فقط نشون دهنده این مسئله میشه که شما اصول اولیه پیشرفت شغلی رو نمی دونین و تلاش می کنین ضعف خود در این مورد رو به گردن بقیه بندازین، حتی اگه در شغلی وارد شده باشین که جای پیشرفتی نداشته این انتخاب شما بوده و حالا تصمیم به اصلاح اون گرفتین پس کسی در این رابطه مقصر نیس.

۵- محصول اینجا بی ارزشه

حتی اگه شما فردی خلاق هستین و می تونین محصولی بهتر تولید کنین بهتره نتیجه کار شرکت قبلی خود رو زیر سئوال نبرین، بازار و مشتریان در این رابطه قضاوت می کنن. ضمن اینکه در آینده چیزی که در محل کار فعلی شما تولید می شده رابطه مستقیمی با سابقه و رزومه شغلیتان داره.

۶- پرداختای این شرکت با واقعیت بازار فرق داره

ممکنه دیدگاه شما در مورد حقوق دریافتی تون واقعیت داشته باشه ولی دعوا در این رابطه خنثی بوده و حتی شاید روی آینده شغلیتان اثر بزاره.

تیلور میگه در این وضعیت بهتره اون چیزی که می تونین به دست بیارین رو پذیرفته و با کسب یه فرصت شغلی بهتر خود رو اثبات کنین.

۷- من در مورد آینده این شرکت دودل هستم

همونطوری که گفتیم مشکلات آینده یه شرکت وقتی در حال ترک اون هستین دیگه مسئله شما حساب نمی شن پس یه خداحافظی با ادب به جای به اشتراک گذاری نظراتی که منفی حساب می گردن بسیار حرفه ای تر به نظر می رسه و کدورتی رو هم برجای نمی ذاره.

۸- اینجا کاری واسه انجام دادن وجود نداره و بیشتر اوقات حوصله ام سر میره

این جمله فقط حکایت از نبود ابتکار و انگیزه کافی شما واسه کار کردن داره و در اصل در حال زیر سئوال بردن خود هستین. تیلور میگه با بیان این جمله نشون می دید چقدر غیر حرفه ای بوده و تلاش نکردین فضای کاری بهتر و پویاتری رو ایجاد کنین.

۹- همیشه بهترین توان خود رو صرف کرده وتلاش زیادی کردم، ولی هیچوقت پاداشی نگرفته ام

شغل شما و حقوقی که هر ماه دریافت می کنین جایزه تلاشتون حساب می گردن. اگه چیزی بیشتر از این می خواین مثلا نامه تشکر از طرف مدیر مربوطه باید اونو درزمان ارتباطات شغلی خود و به وسیله رفتارتون به دست بیارین، آدمایی که همیشه منزوی هستن و تلاش می کنن به بهونه مشغولیتای زیاد شغلی یا دقیق شدن و فوکوس کردن روی کارشون خیلی در مرکز توجه نباشن نباید انتظار تشویق و جایزه خاصی رو بکشن.

۱۰- هیچوقت از راه تلفن یا ایمیل محل کار خود رو ترک نکنین

همیشه وقتی روز آخر کاریتون تو یه شرکت شده تلاش کنین فرد بالا دستی خود و همکاران مربوطه رو از نزدیک ملاقات کرده و با اونا خداحافظی کنین هر گونه رفتاری غیر از چیزی که بیان شد تا ابد خاطره یی ناخوشایند از شما تو ذهن اون آدما به جا می ذاره.

۱۱- نمی خوام هیچ پیشنهاد دیگری از شما بشنوم

هیچوقت فکر نکنین با اعلام تصمیم خود مبنی بر ترک یه شغل کارفرمای شما ممکنه پیشنهاد بهتری رو مطرح کنه ولی اگه اینجور اتفاقی افتاد با جملات منفی و رفتار ناخوشایند با ایشون برخورد نکنین. رفتار حرفه ای بدینگونهه که پیشنهاد اونو شنیده و با ادب اونو رد کنین این ممکنه پیشنهادی بهتر رو به دنبال داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *