دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

تکه ای از متن پایان نامه :

لازم است که مقصود همایی از تفکیک محله­ی دردشت به دو بخش «محله نو» و «محله کهنه» چندان مشخص نیست. این احتمال هست که مقصود او از محله­ی کهنه­ی دردشت همان حوالی میدان کهنه باشد که در این صورت منطقی به نظر می­رسد که بقیه­ی دردشت را تحت عنوان «محله­ی نو» در نظر گرفته باشد.

به نقل از هنرفر، تا دهه­ی پنجاه هجری در محله­ی دردشت فقط دو کنیسه باقیمانده بوده معجزات مذکوره مساجد و معابر و بعضی از بازارها و دکاکین اصفهان را متدرجاً چراغان­هایی بسیار باشکوه و ممتاز کرده و به شادکامی و عشرت می­گذرانند» (رجایی، 1383: 246-247).

 

4-4-2-2- مدرسه­ی دردشت

در مجاورت آرامگاه سلطان بخت­آغا، دو مناره­ی بلند هست که بر فراز سر در بلندی به ارتفاع حدود 15 متر قرار گرفته­اند و از سطح پشت بام، حدود 8 متر ارتفاع دارند. سر در و دو مناره­ی مذکور که به «دو مناره­ی دردشت» معروف هستند، در حقیقت بقایای وجود بنایی مفصل و وسیع­اند که روزگاری در عقب مناره­ها و سر در مجلل آن قرار داشته می باشد. چنان­چه از شواهد و قرائن بر می­آید، بنای مذکور مدرسه[1] بوده که اگر چه در حال حاضر از آن به غیر از فضای مختصری که در عقب سر در واقع شده، چیز دیگری باقی نمانده می باشد؛ اما تا حدود اواخر دوران قاجار اطاق­های ویرانه­ی اطراف مدرسه­ی دردشت هم­چنان باقی بوده و محلی برای اجتماع مردم محله­ی دردشت محسوب می­شده می باشد؛ اما به مرور زمان، ضمیمه­ی خانه­های اطراف می­گردد[2].

از طرف دیگر، در اطراف گردنه­ی گنبد آرامگاه آثاری مشاهده می­گردد که نشان­دهنده­ی اتصال بقعه به بناهای اطراف می باشد. مضاف بر اینکه، این بقعه از طرف ضلع شمالی راهی به داخل مدرسه داشته می باشد که البته در حال حاضر مسدود می­باشد. پس، به طور کلی می­توان چنین استنباط نمود که آن چیز که امروز باقی مانده، در حقیقت بقایای یک مجموعه­ی ساختمانی عظیم می باشد که به احتمال قوی بانی ساختمان آن خود سلطان بخت­آغا و یا شوهر او سلطان محمود آل­مظفر بوده­ می باشد. از آنجا که سر در و مناره­های دردشت در طول زمان بسیار آسیب دیده­اند، فاقد کتیبه یا لوحی هستند که به واسطه­ی آن بتوان به پیشینه­ی تاریخی این بنا پی برد. با در نظر داشتن این که این آثار در نزدیکی کوچه­ی شورا قرار گرفته­اند، بعید به نظر نمی­رسد که نام اصلی مدرسه­ی دردشت، مدرسه­ی شورا بوده باشد (هنرفر، 1350: 317-320).

میان آن قبر مجللی متعلق به ابوعلی­سینا پیدا شده می باشد؛ که البته این سنگ هم به سرنوشت نامعلومی دچار می­گردد (همان، 151-154).

برخلاف همایی، سید مصلح­الدین مهدوی مانند اصفهان­شناسانی می باشد که معتقد می باشد ابوعلی سینا بدون تردید در مدرسه­ی خویش دفن شده می باشد. او که مقصود از محله­ی «کون­گنبد» در منابع مکتوب را موضع اطراف مدرس ابن­سینا در محله­ی دردشت می­داند، به نقل از یکی از اهالی دردشت (آقای سیستانی پیرمرد هشتاد و دو ساله) می­نویسد که سنگ قبر ابوعلی سینا توسط شخصی به نام «زمان نجار» که خانه او در جنب این بقعه بوده، از بین می­رود (مهدوی، 1382: 75-78). به علاوه، مهدوی معتقد می باشد مدرسه­ی ابوعلی سینا بسیار بزرگ بوده می باشد و احتمالاً از بقایای قسمتی از آن، مدرسه­ی شفیعیه را در دوره­ی شاه عباس ثانی ساخته­اند و بقیه­ی[1] . جابری انصاری این بنا را با عنوان «کاروان­سرای دو منار» معرفی می­کند و می­نویسد: «خود سرای پا منار را گویند: مسجدی بوده به عهد شیخ ابواسحاق و در جنگ مبارزالدین با او از صدمه منجنیق ویران شده، یا بعد در قتل عال تیموری» (جابری­انصاری، 1378: 115 ـ 116).

[2] . چنان­که در مبحث مربوط به امامزاده شورا به آن اشاره گردید، جلال­الدین همایی نیز به موضوع وجود نشانه­هایی از معماری سلجوقی در اطراف بقعه­ی سلطان بخت­آغا و دو منار دردشت و نیز بقعه­ی امامزاده شورا اشاره کرده بود.

 مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاریخی و اجتماعی محله‌ی دردشت اصفهان