Marriage proposal

از سال ۱۳۶۰ به بعد در سند ازدواج که از طرف اداره ثبت اسناد چاپ می شه شروطی به عنوان «شرط ضمن العقد» پیش بینی شد که سردفتر مکلفه قبل از اجرای صیغه عقد اونا رو واسه زن و شوهر قرائت و در صورت ضرورت مفهومشان رو واسه اونا بگه تا دو طرف با آگاهی کامل زیر شروط مورد قبول خود رو امضا کنن.

البته زن و شوهر می تونن طبق ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی ایران علاوه بر شروط چاپ شده در قباله نکاحیه هر شرطی رو که دوست دارن به عقدنامه اضافه کرده و با امضای خود اون رو اجبار آور کنن.

شروط ضمن عقد

الف) شرط تحصیل

زوج، زوجه رو در ادامه تحصیل تا هر مرحله که زوجه لازم بدونه و در هر کجا که شرایط ایجاب کنه مخیر می سازه.

ب) شرط اشتغال

زوج، زوجه رو در اشتغال به هر شغلی که مایل باشه، در هر کجا که شرایط ایجاب کنه مخیر می کنه.

ج) شرط وکالت زوجه در ارسال جواز خروج از کشور

زوج به زوجه، وکالت بلاعزل می دهد که با همه اختیارات قانونی بدون نیاز به اجازه شفاهی یا کتبی دوباره شوهر، از کشور خارج شه. تعیین مدت، مقصد و شرایط مربوط به مسافرت به بیرون مرز کشور به صلاحدید خود زنه.

د) شرط تقسیم اموال موجود میان شوهر و زن پس از جدایی

زوج معتقد می شه هنگام جدایی ـ مثل اون که به درخواست مرد باشه یا به درخواست زن ـ نصف دارایی موجود خود رو ـ مثل منقول و غیرمنقول که طی مدت ازدواج به دست آورده ـ به زن منتقل کنه.

هـ) حضانت فرزندان پس از طلاق

زن و شوهر ضمن عقد خارج لازمی توافق کردن اولویت در حضانت بچه یا فرزندان مشترک در صورت طلاق با مادر هستش. یا زن و شوهر ضمن عقد خارج لازمی توافق کردن حضانت بچه یا فرزندان مشترک در صورت طلاق با هر کدوم از والدین هستش که طبق مصلحت طفل باشه . تعیین مصلحت طفل رو دوش کارشناس یا داور مرضی الطرفین هستش.

و) شرط وکالت مطلق زوجه در طلاق

زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل به غیر می دهد تا زوجه در هر زمان و تحت هر شرایطی از طرف زوج مبادرت به مطلقه کردن خود از قید زوجیت زوج به هر روش مثل اخذ یا بخشش مهریه کنه.

خیلی از اوقات اتفاق میفته که دختر و پسر یا همون عروس و داماد بر سر شروط ضمن عقد به توافقاتی می رسن اما در روز عقد و در محضر و یا حتی قبل از اون با مخالفت شدید خونواده ها به خصوص خونواده آقا پسر مواجه می گردن.

در این مواقع معمولاً از والدین صحبتایی چون: دختری که از همین اول واسه ازدواج و زندگی آینده اش شرط و شروط میذاره، فرد مورد اطمینانی نیس، مشخصه که واسه ما کیسه دوخته س، چه شرطایی گذاشته اصلاً به درد زندگینمی خوره و… بسیار شنیده می شه. در حالیکه پسر و دختر به طور کاملً همدیگه رو پسندیده ان و حتی بهم دل بسته ان. حال راه حل این مشکل چیه؟ دختر خانوم و آقا پسر در این مواقع چیجوری باید عمل کنن تا مشکل حل شه؟

راه حل اول: بسیاری فکر می کنند که در این مواقع دختر و پسر می تونن به دور از چشم پدر و مادر به توافق رسیده و اونا رو در جریان این شروط قرار ندن. بله این کارکرد هم جزء راهکارهای این مشکل حساب می شه البته به شرطی که عروس و داماد یقین حاصل کنن که خونواده هاشون هیچوقت و اصلا از این اطلاع نخوان یافت.

راه حل دوم: صحبت کردن منطقی با خانوادهاست. دختر خانوم یا آقا پسر باید تلاش کنن که در شرایط مناسب به آرومی و نه با جنگ و دعوا در این رابطه با والدینشون صحبت کرده و اونا رو به این راضی کنن.

راه حل سوم: اگه والدین با صحبت فرزندشون راضی نشدن و رضایت به ازدواجشون ندادند در مرحله بعد باید از کمک و پپادرمیانی بقیه چون مشاوران متخصص یا بزرگان فامیل بهره ببرن.

راه حل چهارم: اگه سرسختی پدر و مادر در این مورد به حدی بود که اصلا کوتاه نیومدن و دختر و پسر هم واقعاً به ازدواج با همدیگه مصر بودن لازمه که خود عروس و داماد یکم از مواضعشان عقب نشینی کنن. از قدیم گفتن: «هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد.»

در این حالت اول اینکهً دختر و پسر باید به همدیگه اعتماد کرده و قول شفاهی فرد مقابل مبنی بر عمل به درخواستشون رو قبول کنن. دوم اینکهً باید همه کارها رو آزمایش و ارزشگذاری کنن و ببینن که واقعاً ارزش داره به خاطر فلان شرط از قید داشتن فلان همسر بگذرند، بعد تصمیم بر ازدواج یا نبود ازدواج با فرد مقابل بگیرن.

ازدواج سالم چیجوریه؟

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

بازنشر تبیان شروط ضمن عقد صیغه عقد چیه